Спастичен, хроничен и улцерозен колит. Кои лекарства са добри и кои стари и изпитани начини за лечение вършат добра работа.
1. При спастичен колит засегнат сегмент от чревния тракт е дебелото черво. Счита се, че това е вид или свързан симптом със синдрома на раздразненото дебело черво (виж framar.bg). Причинява се от неволева активност на мускулатурата, за която обяснение се търси в раздразнени нервни окончания или специфична активност на главния и гръбначния мозък (виж puls.bg).
Преумора, стрес и напрежение, консумация на тежки – мазни и пържени – храни, алкохол и газирано. Това са тривиалните причини за появата на спастичен колит. При него имате болки в ниската зона на корема, подуване и газове, диария или запек, усещане за непълна дефекация.
2. Хроничният колит може да е причинен от бактериална инфекция, отравяне или наличие на паразити. Възпалената лигавица на дебелото черво причинява дискомфорт, образуване на газове, подуване на корема. При дефекация има напъни и усилване на болките. При 2-3 изхождания дневно често в екскрементите се забелязват слуз и кръв.
Заболяването протича с променлива активност; като грешки в храненето причиняват обостряне и спастични пристъпи. Най-тежка форма на хроничния колит е язвеният хроничен колит. При острите фази на хроничния колит пациентът е видимо отпаднал, без апетит, той губи от теглото си и може да развива температурни състояния.
3. Улцерозен колит е състоянието, при което дебелото черво е трайно възпалено и по лигавицата му се развиват гнойни рани. Инфекциите с патогенни микроби, стресът, нездравословното хранене се сочат като обичайните причини за улцерозен колит. Понякога е практически трудно да се диагностицира това състояние, тъй като има доста сходни черти с болестта на Крон.
Човекът с улцерозен колит е податлив и на други инфекции заради отслабената си имунна система. Възможно е да развие анемия заради постоянното вътрешно кървене. Точната диагноза изисква множество наблюдения и изследване със съвременна апаратура, която позволява оглед на вътрешните лигавици и изследване на биологичен материал.
Съдържание:
Симптоми и лечение на колит
Най-общо симптомите на тази група възпалителни заболявания на дебелото черво могат да се групират така:
- дискомфорт и болки в корема, които могат да бъдат локализирани около пъпа или в ниската коремна област;
- активно образуване на газове, подуване на корема;
- отклонения в нормалната дефекация – запек или диария;
- наличие на кръв и/или слуз в екскрементите;
- обща отпадналост, намаляване на теглото;
- в някои случаи – температура.
Лекарства за колит
Терапиите при колит се определят в зависимост от вида му. В някои случаи диетата, билковите отвари и приемът на много течности осигуряват необходимите условия за оздравителен процес (pharmacy-bg.com). Когато пристъпите на колит са особено болезнени, помагат ибупрофен и парацетамол, касае се за дозиран прием по лекарска препоръка.
При установен бактериален причинител на колит може да се действа с антибиотици, като изборът зависи от тежестта на състоянието и поносимостта на болния. Сложни случаи, какъвто е например болестта на Крон, налагат комбинирана терапия: прилага се противовъзпалителна терапия, а при необходимост – и медикаменти за потискане на имунната система.
Лечението на колит отчита и типична проява като диарията; подходящ продукт в такива случаи е лоперамид. Комплексната терапия не пропуска и пробиотиците, с чиято помощ по-лесно се възстановява погубената от болестта полезна чревна микрофлора.
Пробиотици
Приемът на пробиотици подкрепя лечението на колит и е препоръчително дори по време на антибиотична терапия. Единственото условие е да има интервал от 2-3 часа между приема на антибиотик и на пробиотик – известно е, че антибиотикът поразява всеки микроорганизъм, без значение дали е полезен или патоген.
Въпреки че част от приетите полезни щамове на пробиотика биват унищожени, част от тях успяват да изпълнят балансиращата си роля и съдействат за ускоряване на оздравителните процеси при колит. Особено важен е приемът на пробиотици след антибиотичното лечение – тогава всъщност се получава възстановяването на собствената полезна микрофлора (anhira.com)’
Лекарственият пазар предлага доста богат избор от продукти-пробиотици, част от тях вносни. Разликите в цените са доста впечатляващи, но всеки може да направи свой избор. Като добри се сочат продуктите на Аквасорс – Лактобацилус ацидофилус и особено полезния при колит Бифидус комплекс
Според специалисти приемът на хранителни добавки пробиотици може да бъде заменен с консумация на кисело мляко. Условието обаче е млякото да е приготвено от качествена суровина с жива закваска от полезни лактобактерии.
Еспумизан
Повишеното образуване на газове е един от възможните симптоми на колит. Възможно е също подобно състояние да бъде провокирано от неразумно хранене – количество и съчетаване на храни и напитки (framar.bg).
При лечение на колит специалистът може да препоръча еспумизан, паралелно с диета, като съчетание с мезим форте или с пробиотик. Ролята на продукта еспумизан е да “обере” балончетата в чревния тракт и да освободи напрежението, без да влиза в химични взаимодействия и без да въздейства върху киселинност, микрофлора или ензими.
Ципрофлоксацин
Това е един от антибиотиците, прилагани при широк кръг от инфекции, включително тези на стомашно-чревния тракт. Принадлежи към групата на флуорохинолоните. Медикаментът унищожава определени бактерии, които са станали причина за чревни инфекции и възпалителни процеси – някои видове колит (framar.bg). Това е един от медикаментите, които в никакъв случай не бива да се приемат едновременно с мляко, млечни продукти и напитки с добавен калций. Това ограничение е важно – ако то не се спази, антибиотикът няма да бъде усвоен пълноценно.
Цитросепт
Приемът на цитросепт е начин да се подпомогнат възстановителните процеси в организъм, страдащ от остър или хроничен колит. Това е продукт с висока концентрация на биофлавоноиди от органична суровина-грейпфрут. Има доказано антиоксидантно въздействие; подкрепя имунната система и балансира ензимите (framar). Чрез цитросепт се потиска растежът на болестотворни микроорганизми в чревния тракт и се насърчава възстановяването от инфекции.
Гастрит и колит
Гастрит, най-простичко казано, е възпаление на стомашната лигавица. При колит възпалението по правило е локализирано в дебелото черво. Според специалисти често двете диагнози се проявяват в един и същи организъм: човекът страда паралелно от гастрит и от колит. На практика това е заболяване на целия стомашно-чревен тракт; касае се за болки, дискомфорт, тежест в областта на корема, образуване на много газове. Притеснителният колит може да е свързан с диария или запек, или с редуване на двете състояния (blitz.bg).
Причините за това комплексно болестно състояние са стресът, нездравословното и нередовно хранене, нервните разстройства и отслабеният имунитет.
При бременност
Колит и бременност е сложна комбинация, тъй като състоянието налага отказ от някои медикаменти. Освен чисто физиологичния дискомфорт става дума за твърде неприятни болезнени състояния, включително увеличеното образуване на газове при колит, болезнени спазми. Разположението на болния участък от чревния тракт е такова, че често болките от дебелото черво се объркват с контракции на матката и това създава допълнителни напрежения и страхове (health.bg).
Трудно е да се квалифицира кое е по-опасното за една бременна жена, колит със запек или с диария. И в двата случая симптомът на болестта е свързан с нарушения на нормалното състояние, които – в зависимост от фазата на бременността – могат да причинят усложнения. Особено важно е при планирана бременност и наличие на подобно заболяване то да бъде овладяно предварително. Ако се развие впоследствие – налага режим, диета, прием на подходящи медикаменти, билки или хранителни добавки, но само по лекарска препоръка.
За бананите. Ако все пак създават проблем?
Но все пак трябва да имате едно на ум. Пробвайте. От един банан няма да умрете. Но ако се появят болезнени симптоми, значи нещо друго не е наред. Възможно е освен колита да има и някакъв друг проблем. Непоносимостта към бананите при колит е знак, че трябва да се допитате до своя лекар, за да разберете каква е причината за това дразнене.
Спастичен колит (от нерви)
Стрес, депресия и неврози – това често са предистории на диагнозата спастичен колит (zdrvenforum.com). При него не с установява бактериален причинител, въздействие на патоген или инфекция в съседни органи. Лечението изисква въздействие върху състоянието на тревожност или депресия, като за предпочитане е терапията да не бъде особено агресивна. Спорт, релаксиращи занимания и търсене на баланс в живота по здравословни правила, както и подходящи билкови продукти могат да съдействат успешно и си струва да се опита още в началото на подобни прояви. Когато са хронични със сигурност справянето е по-трудно.
Клизма
Могат да се изпишат много редове за ползата от пречистването на дебелото черво чрез клизми (framar.bg). Много хора всъщност не знаят, че натрупването на шлаки в дебелото черво и развитието на колит е в основата на цял куп болестни състояния, които засягат целия организъм. Така клизмите се явяват добър вариант за профилактика на подобни явления.
При лечение на колит лечебните клизми са част от комплексната терапия на заболяването. Трябва да се отбележи, че клизми не бива да се правят в състояние на остър колит. Има известни спорове дали клизмите не са опасни при по-сложни диагнози като болестта на Крон. Като цяло клизмите могат да осигурят пречистване на болното дебело черво и улесненото му функциониране, недопускане на запек и натрупване на фекални маси. В някои случаи се практикува комбинация от прочистваща клизма, след която се прави лечебна – с лекарствен разтвор, който трябва да въздейства противовъзпалително върху стените на болното дебело черво.
С йога при спастичен колит
Прилагането на йога-техники при лечението на колит се коментира по различен начин, но търсенето на алтернативно лечение е право на всеки. Стига нещата да не са обикновена шарлатания и да не вредят, вместо да помагат! (framar.bg).
Популярни варианти от източната медицина и йога също съдействат за лечението на колит. Прилага се медитация като начин за преодоляване на стреса – една от причините за спастичен колит. Друг вариант са енергизиращите занимания, които възстановяват баланса на вътрешната организация в тялото и помагат на организма да преодолее болестните състояния, в това число колит. Вещи в тези тайнства смятат, че причината за поява на колит е блокираната втора чакра – при усвояване на определени техники това може да се преодолее.
Вижте и ТОВА:
Диета при колит с диария и др. Хранене. Какво да сготвим? Рецепти