Определение. Под названието хемороиди разбираме варици (разширени вени) на ректалните (хемороидните) венозни плексуси в аноректалната област. По-долу ще разгледаме и известните личности.
Названието хемороиди означава изтичане на кръв; произхожда от двете гръцки думи αίμα – кръв, и ϼεω – тека. Хипократ и неговата школа са едни от първите, които дават това название на болестта. Следователно хемороиди означава кръвотечение от аналния канал; кръвотечението е един от важните симптоми на това заболяване, но не единствен.
В течение на вековете този термин е бил запазен и отнасян към всякакъв род кръвотечения в човешкия организъм. Едва от около 100 години под хемороиди се разбира само варикозното заболяване на вените на аналната и долната част на ректума.
Съдържание:
Кратка история на хемороидите.
Историята на заболяването хемороиди е толкова стара, колкото и историята на човешкия род. То е съпътвствало човека от дълбока древност.
Още преди 3200-2780 г. пр. н. е. по време на старото египетско царство в надписа “Окулист и пазител на ануса на фараона” се говори за лекар, който е бил запознат със заболяванията на аналния канал и е лекувал фараона от тях.
По-късно по време на Вавилонската държава – ХХ в. пр. н. е. се описват хемороидите като заболяване с изтичане на кръв (Campbell). Те са били познати в стара Индия под името арса. От там идва и европейското “ars”, което е много популярно в Англия и Германия днес и се използва като обида.
Хебрите също са знаели за хемороидите – за тях се говори в Стария завет и книгата на Самуел. Интересни са описанията на хемороидите в посочените по-горе книги.
В древна Гърция бащата на медицината Хипократ (460-377 г. пр. н. е.) пръв систематизира в специална глава хемороидите.
Той и неговата школа ги представят като доброкачествено заболяване, посочват връзката им с чернодробните заболявания. До известна степен Хипократ е имал основание, за да подчертае тази връзка, отнасяща се само за симптоматичните хемороиди, появили се като последица на портална хипертония. Той е смятал изтичането а кръв като отдушник на жлъчката.
След Хипократ редица автори, основавайки се на хеморагията, описват хемороиди на устата (Аристотел), хемороиди на матката и пикочния мехур (Целс, Етиус, Павел Егински).
Интересно е да се отбележи знаменателният факт, че великият таджикски учен-лекар Авицена (Абу Али иби Сина) е различавал вътрешни и външни хемороиди на аналната област.
В Средновековието при общия упадък на научните знания и пълното господство на църквата представите за хемороидите се объркват и това, което е било известно от старите гърци, римляни и араби, се забравя.
Терминът хемороиди се заменя с други равнозначни на хеморагия.
По това време св. Фиакр – патрон на градинарите, е приет за закрилник на страдащите от хемороиди. Започват да наричат това заболяване болестта на св. Фиакр, а също и на св. Антоан.
Едва в ХVІІ в. Jan de Wahl внася известна яснота относно хемороидите, като приема, че при тях се касае за разширение на вените на аналния канал и варикозното им изменение. Но тогава и по-късно това не е било възприето и валидно за всички лекари, лечители на хемороиди.
Постепенно с напредъка на медицинската наука се разкриват редица истини за хемороидите. Например Morgagni твърди, че появата на хемороидите е в причинна зависимост от правия стоеж на тялото и липсата на клапи в ректалните (хемороидните) вени.
30+ средства за домашно лечение на хемороиди – възпалени, вътрешни, спукан хемороид
Други (Petit, Gosselin и Verneuil) търсят етнологията в ненормалните условия на кръвната циркулация на аналния канал. Трета група автори (Bouchard, Charrin, Lancereaux) посочват като етнологичен фактор за хемороидите наличието на токсични и септични продукти в кръвта.
Virchow смята като важна причина за появата на хемороиди слабостта на венозната стена като основен конституционален фактор. Във Франция E. Quenu (1882) за причина на хемороидите посочва ролята на възпалението и ендофлебита.
Така в течение на много години се оформят трите основни теории за произхода на хемороидите: конституционалната, механичната и възпалителната – инфекциозната.
Освен тях, от малко или повече автори се посочва и туморна теория на хемороидите, ендогенна и екзогенна интоксикация, неврогенна теория и др.
През вековете наред с дискусията за етиологията на хемороидите не са били по-малко и споровете и концепциите за лечението им.
Например Хипократ е съветвал при доброкачествени и симптоматични хемороиди да не се прибягва до оперативно лечение. Според него изтичането на кръв от хемороидните възли е било “оттичане на жлъчка”, което облекчавало общото състояние на болния.
Но при случаи на усложнени хемороиди Хипократ препоръчвал да се унищожат и изгорят, като с нагорещено до бяло желязо се разрушават хемороидните пакети.
Лигатурният метод на лечение. Лигиране на хемороиди.

Фигура 1. Оперативни методи за лечение на хемороиди през 11-12 век. За пълен размер кликни върху изображението на гравюрата!
По-късно Целс (І в.), Етиус (V в.), Павел Егински (VІІ в.) са използвали при лечението на хемороидите лигатурата на хемороидните възли в много сеанси.
Целс пръв въвежда лигатурния метод и съветва лигатурата да се постави в основата а крачето а хемороидния възел. След това възелът с помощта на нокти или скалпел се разязвявал за намаляване на болките.
В средните векове се използват голям брой лекарства от различни треви и плодове – чесън, индийски кестен, корени на циклама и др. Оперативни методи също са прилагани – това личи от фиг. 1, показваща рисунка от ХІ-ХІІ в., запазена в Британския музей.
В Университета на Ленд се пази ръкописът на Теодорих, в който се описва подобна оперативна методика. С неоценима стойност е запазената гравюра от ХV в. върху дърво, показваща хирург, който извършва операция – изгаряне и разрушаване на хемороидните пакети с помощта на нагорещена до червено пинсета (фиг. 2).
Посочените по-горе исторически сведения върху лечението на хемороидите през вековете хвърлят известна светлина. През това време лечители-хирурзи, без да извършват обезболяване и без да познават принципите на асептиката и антисептиката, са извършвали тази нелека оперативна интервенция.
При спазване на асептика и антисептика и при наличие на съвършената анестезия и радикални оперативни техники днес тази операция не е тежка, а само носи избавление на болните.

Фигура 2. Древен хирург извършва „операция“ за „лечение“ на хемороиди с нагорещена до червено пинцета.
Разбира се, в миналите векове несъвършеното оперативно лечение на хемороидите чрез изрязване или изгаряне на хемороидите е водело нерядко до усложнения – вициозни цикатриси, които са стеснявали аналния отвор, пролабиране на ректалната мукоза, хеморагия при и след операцията и рецидиви на заболяването.
Всичко това е спомагало за дискредитиране на операцията на хемороиди. При това операциите са се извършвали не от представителите на официалната медицина, а от лечители, занаятчии, знахари, бръснари и др.
Интересно е проучването на Cabanes, който посочва примери с
видни личности, които са страдали от хемороиди,
и ролята на хемороидите в техните действия и във важни исторически събития.
Етиен Английски, Херних VІ Английски, Людовик ХІ, Монтен са страдали от тежки хемороиди.
Дон Жуан Австрийски – победителят при Лепанто, умира в Намур от хеморагия 4 часа след инцизията на голям хемороиден пакет.
Мартин Лутер е боледувал също от кървящи, болезнени и сърбящи хемороиди.
Ришельо е бил болен от хемороиди и неговата бледост се е дължала на повтарящите се кръвотечения от хемороидите.
Интересен е фактът, описан в помените на Маршанд – камериера на император Наполоен Бонапарт, че по време на битката при Ватерло Наполеон е бил с тежък хемороиден тласък.
През ХІХ в. науката, по-специално медицината, постига големи успехи. Разширява се и се подобрява хирургическото лечение на хемороидите. Затова са допринесли Brodie, Smith, Verneuik, Chasaignac, Benat, Cooper, Allisson и др.
В началото на ХХ в. се прилагат глано следните оперативни интервенции при хемороидите:
- лигатура на хемороидните възли (лигиране на хемороиди);
- ексцизия на хемороидните възли и
- операцията на Whitehead.
В ХХ в. се оформят и големи центрове по проктология в много страни: в Англия (Лондон – болницата “Св. Марк”), САЩ, Франция (болницата “Св. Антоан”), СССР (Москва и Ленинград), Германия.
Започва истински възход на проктологията и специализирането на хирурзите в проктологията.
У нас също са създадени условия за развитие на проктологията и се организират сектори и отделения. Сега се разрешават редица въпроси от проктологията и в частност по проблема за хемороидите, за да се достигне до ефикасното лечение.
Честота на хемороидите. При мъже, жени (при бременност) и деца.
Хемороидите са извънредно често заболяване у хората – почти при всеки човек на 45 години при щателно изследване се откриват хемороидни варикозни възли. При жените се срещат по-рядко, с изключение на периода на бременност, когато са много чести.
П. З. Шпеер от клиниката А. Н. Рыжих за година и половина от 1336 амбулаторни ректоскопични изследвания открива варикозно разширение на хемороидните вени при 825 болни. При това от тях 75 болни са се оплаквали от изразени хемороиди.
Цитирайки тези данни, А. Н. Рыжих посочва, че
не бива хемороидите да се отъждествяват с разширените хемороидни вени.
У възрастни хора варикозно изменените вени са обикновено състояние на вените на правото черво и аналния канал. Според нас малко се иска при известни възбуждащи фактори варикозно изменените вени да дадат картината на истинска хемороидна болест.
Вижте и ТОВА: Исторически данни за хемороидите и за известни личности с хемороиди.
Разбира се, една част от хората не знаят, че имат хемороиди, и не търсят медицинска помощ. Друга част с леко изразени симптоми също не търсят лекарска помощ. Едва добре изразените хемороиди с хеморагия или пролабиране, възпаление и болка се лекуват амбулаторно или болнично.
Двата пола според редица автори се засягат еднакво (Bensaude, Hillemand и Loyigue, Buie, Cantor), а според други (А. Н. Рыжих, А. М. Аминев, Л. С. Бекерман, М. Б. Баркан и др.) мъжете по-често боледуват от хемороиди в сравнение с жените.
А. Н. Рыжих установява, че при лекуваните от него 314 болни 245 (78%) са били мъже, а 69 (22%) – жени.
Л. С. Бекерман изтъква, че в сборната статистика на съветски автори от 1834 оперирани мъжете са били 87,1%, а жените само 12,9%. А. М. Аминев привежда сборна статистика от 79 съветски автори с 16 625 болни, от които мъжете са били 12 785 (76,9%), а жените 3840 (23,1%).
От своя страна американските проктолози Cantor и Buie, проследявайки секционен материал, откриват еднаква честота на варикозно разширени хемороидни вени при мъжете и жените.
Д. Марков в своята дисертация “Върху патогенезата, морфологията и морфогенезата на хемороидите” посочва според некропсичните изследвания съотношението 2:1 с предимство на мъжете, а според биопсичните изследвания 5:1.
Графиката за разпределението на заболяването хемороиди при жени, мъже и деца.
При наблюдаваните от нас 1168 болни също преобладават мъжете (фиг. 3). Тяхната бройка както в клиниката, така и в амбулаторно-поликлиничния кабинет, е по-голяма в сравнение с жените.
За по-честото боледуване на мъжете от важно значение е анатомичният строеж на тъканите в тазовото дъно. У мъжете тазовата диафрагма е по-малко еластична, докато у жените тя е с по-голяма еластичност, благодарение на вагиналния канал и при констипация варикозно изменените вени по-малко довеждат до кръвотечение, пролабиране, възпаление и болка.
По-честото заболяване от хемороиди при мъжете се обяснява и с някои
професионални фактори – тежка работа,
стоене прав, както с употребата на алкохолни напитки.
Всички автори и нашите наблюдения сочат, че хемороидното заболяване се появява след 20-годишна възраст, като детската възраст почти не се засяга. Дори големи проктолози не са виждали хемороиди в кърмаческата и детската възраст (Richard, Shackelford).
Погледнете и ТУК: А вие правите ли разлика между право черво (ректум) и дебело черво? (Физиология и анатомия)
Gross описва 65 случая при деца с кървене от ректалната област (1960), при които в нито едни случай не се е касаело за хемороиди.
Mentzere от 179 деца “с кървене от аналния канал” при 4 открил хемороиди. Gant от 263 деца с ректални оплаквания при 17 е установил хемороиди. Murray от 100 изследвани деца нито при едно не е намерил хемороиди. Schapiro от 2700 случая с кръвотечение е открил при 25 деца хемороиди.
Н. И. Напалков е оперирал деца до 15-годишна възраст за хемороиди. В нашите български клиника сме наблюдавали хемороиди в детската възраст (фиг.4).
Нерядко сме наблюдавали кръвотечение в детската възраст и при щателното изследване сме откривали полип на ректума, пролапс на ректалната мукоза или ангиоматоза.
Известен е случаят на изпратено за лечение дете с амбулаторна диагноза хемороиди.
При изследването per rectum с показалец и аноскоп се открива единичен полип, разположен на 4 см от ръба на ануса. Последва екстирпация на полипа и оздравяване на детето.
Затова при кръвотечение от аналния канал в детската възраст следва да се мисли най-малко за хемороиди, а преди всичко за полип, пролапс на ректалната мукоза или ангиоматоза.
И още нещо интересно ТУК: 20 начина за лечение на хемороиди (+ ЦИКАТРИДИНА)!
Точно в коя възраст се появяват варикозно изменените вени, е трудно да се определи.
Нерядко и в по-малка възраст те могат да са налице, но да протичат безсимптомно, латентно. Литературните данни и нашите наблюдения показват, че началните симптоми на заболяването обикновено започват от 19-20 годишна възраст.
Такива болни са били наблюдавали сред войсковия контингент в Клиниката по хирургически болести на Военна болница – Пловдив, и са били оперирани голям брой младежи.
Появят ли се веднъж, хемороидите започват да прогресират и съпътствуват човека през целия му живот.
При българските случаи сме откривали и затихване на заболяването при стари хора и обратно развитие на хемороидите при тях, дължащо се на напредналата възраст, намаляването на активната трудова дейност, неспазването на хранителен режим и употребата на алкохол.
Редица автори, а и нашите наблюдения сочат, че заболяването от хемороиди обхваща най-често най-активната възраст на човека – 20 до 50 години. Жените обикновено боледуват по време на бременността и послеродовия период.
Имаме хемороиди, защото ходим неправилно по голяма нужда
Кое поражда хемороиди: Интересен факт, свързан с посещението на тоалетната по голяма нужда, е обект на дискусии във виртуалното пространство.
Според него тоалетната чиния във формата и големината, която е придобила популярност в наши дни, приканва изхождането по неправилен начин. Комфортът, който съвременната тоалетна чиния гарантира, е отнела на човека възможността да се придържа към естествените закони на природата и да се изхожда в клекнало положение.
Природата е създала човешкото тяло така, че изхвърлянето на остатъците от храносмилателния процес да протича в клек. Именно поради това използването на тоалетната чиния води до появата на редица здравословни проблеми, най-разпространен от които са хемороидите.
Според специалистите, когато тялото се намира в изправена или в седнала позиция, между онази част на тялото, където са екскрементите, и това място, от което излизат, се образува ъгъл. Когато тялото е в позиция на клек, този ъгъл се изправя, създавайки условия за по-лесно и безпроблемно изхождане.
Проведено преди няколко години изследване проследило как при три групи хора протича дефекация в три различни пози – първите две групи използвали тоалетна чиния с високо и ниско разположение, а третата – в клекнало положение. Резултатите от него показали, че при хората, изхождащи се в клекнало положение, извършват това по-бързо в сравнение с останалите две групи и с полагането на най-малко усилия.

Хемороидите възпрепятстват диагностицирането на рака
Голяма част от симптомите на рак на дебелото черво припокриват тези на хемороидите, поради което диагностицирането е трудно.
В групата на заболяванията, чиито негативни проявления в някаква степен наподобяват едно друго, трябва да се включат и голяма част от останалите болести, които поразяват червата и ануса, а именно полипи, абцеси, аналнни кондиломи и други заболявания.
За да се определи с точност каква е причината за кървенето, болките и неразположенията, е необходимо да се потърси компетентното мнение на специалист, които в същото време да назначи и подходящо за конкретното състояние лечение.
Реална връзка между онкологичните заболявания и хемороидите няма, но двете състояния често се бъркат, поради което настъпват допълнителни смущения и страхове. За да не се стига дотам, е небходимо да се постави точна диагноза, както вече стана дума.
За целта се прилагат процедури, които не са толкова неприятни, колкото изглеждат. Дискомфортът е почти нулев, когато се проведе правилна подготовка. Когато съответните процедури бъдат проведени и се установи, че симптомите, в най-голяма степен аналното кървене, се дължи на хемороиди, а не на други заболявания, може да се пристъпи към различни методи за лечение.
Някои от най-разпространените се базират на неоперативното лечение. Сред тези, които се прилагат сравнително често, е пристягането с еластичен пръстен, прекъсването на кръвоснабдяването и др.
Крем за прибиране на хемороиди. Долопрокт или Проктогливенол?