Кои са начините за домашно лечение на депресия: От хапчетата, през бабините рецепти, до спорта и психотерапиите.
Спортът е най-добрият антидепресант
Хората, които са в депресия, имат значително високи нива на адреналин и кортизол. Тези хормони не само провокират развитието на стрес, но и имат вредно въздействие върху здравето. Те могат да провокират нарушения на кръвообращението и сърдечни заболявания, проблеми с бъбреците, храносмилането и други неприятни последици.
Физическите упражнения работят в противовес на горните процеси. Те допринасят за производството на ендорфини – добре познатите хормони на щастието, помагат за облекчаване на умората, на борбата със стреса, зареждат тялото с енергия, повишават тонуса. Като бонус получавате красиво, тонизирано тяло, което е допълнителен плюс в борбата срещу депресията.
Спортът подобрява кръвообращението, включително в мозъка. Повишената церебрална циркулация допринася за яснотата на мисълта. След тренировка вече не искате да се натоварвате с негативни мисли. Владимир Путин е един от политиците, които редовно спортуват, за да се справят с депресията от санкциите срещу Русия и от кризата, в която се намира държавата.
Други начини за борба с депресията
А ето и други опции, които ще ви дадат начини сами да излекувате депресията.
Пътуване.
Смяната на обстановката ще ви позволи да получите нови впечатления и да отвлечете вниманието от лошите мисли. Известният и обичан актьор Брад Пит в зората на своята популярност е изправен пред такова състояние като депресия. Той не знаел и не разбирал какво да прави със славата си, как да се държи. Този страх го накарал да се обърне към марихуаната и алкохола. Избягвал хората и се опитвал да заглуши страховете си с ядене. Пътуване до Мароко го извежда от тази безизходица, където той успява да се абстрахира от вредните мисли и да преоткрие себе си.
Комуникация.
Ако сте тъжни по душа, отидете „при хората“. Общуването с приятели и близки ще ви развесели, ще ви даде вдъхновение. Или просто посетете многолюдно място: парк, театър, изложба, зоологическа градина. Съберете положителни емоции, интересна информация. Избягвайте да оставате сами.
Сънят е най-доброто лекарство.
Добре известна и най-важното, вярна поговорка: насън почива не само тялото, но и мислите. Помага ви да се отпуснете и да не мислите за депресивни ситуации.
Интереси
Един добър начин да отклоните вниманието си от негативното е да намерите нещо, което харесвате. То може да бъде всичко: кулинарна практика, занаяти, изучаване на чужди езици, творчество. Всеки човек е в състояние да избере това, което го интересува.
Или просто прочетете добра, интересна книга. Може би имате любима творба или автор. В случай на депресивни мисли се препоръчва да се прибегне до литература, която насърчава позитивното мислене. Обичайната опция, ако нищо не ви хрумне, са книгите на Дейл Карнеги. От тях може да се извлече много полезна, положителна, развиваща информация.
Вземете контрастен душ.
Температурната разлика е отлично разтърсване за тялото. Кара ви да се събудите от „хибернацията“.
Хапчета за домашно лечение на депресия
Антипсихотиците са един от най-надеждните начини за прогонване на негативните мисли. Но не всички хора в депресия имат нужда от тях. Въпросът дали да се използват такива лекарства при лечението на заболяването се решава само от лекар. Ето защо първото нещо, което трябва да направите, когато откриете симптоми на депресия в себе си, е да посетите специалист.
Най-ефективните хапчета против депресия са антидепресантите. В допълнение към тях се предписват и транквиланти и антипсихотици. Тези групи лекарства са мощни борци срещу депресията, но поради специфичното си действие те се нуждаят от строг контрол на приема и постоянно спазване на дозировката. Наред с други укрепващи агенти, се предписват ноотропи, нормотици за подобряване на настроението. Витамините от група В помагат за възстановяване на нервната система, а хапчетата за сън подобряват качеството на съня.
Терапии против депресия
Психотерапията е друга важна и ефективна стъпка в борбата с депресията. Нейната цел е да повлияе на психиката на пациента по такъв начин, че да промени фалшивите му представи, да промени мислите и да коригира поведението.
За лечение на депресивни разстройства се използва индивидуална, групова и семейна психотерапия, включително и по домовете.
Въз основа на задачите, изпълнявани от психотерапията, тя се разделя на:
- поддържаща – инсталирането на защитни реакции на психиката, които могат да поддържат психическото равновесие;
- пренаучаваща – преподаване на нови модели на поведение чрез тяхното одобрение или критика;
- възстановяваща – разбиране на вътрешните конфликти, причинили разстройството.
Един от най-ефективните методи за психотерапия при депресия е когнитивно-поведенческият подход. Той ви позволява да идентифицирате изкривените интерпретации на различните ситуации, които са ви вкарали в депресията, и преподава приемливи модели на поведение и самоконтрол.
Този тип терапия включва потапяне на пациента в негативна ситуация чрез собственото му въображение или чрез действително създаване на такива условия. След това пациентът се учи как да го преодолее.
В този случай психотерапевтът използва различни методи за въздействие върху пациента. Това могат да бъдат начини за подсилване: похвала или – напротив, забележка, намаляване на податливостта към страхове, експлозивна терапия – потапяне на човека в състояние на панически страх и помощ при намирането на изход от ситуацията.
Психодинамичната терапия също е доста ефективна в този случай. Целта й е да разрешава конфликти между несъзнаваното и човешкото съзнание. До съзнанието достига различно, по-позитивно разбиране за това, което му се случва. Неговите мисли се променят към позитивно мислене.
С помощта на тази техника човек успява да познае емоциите, събитията и чувствата, подтиснати в подсъзнанието. Това се осъществява чрез психоаналитичен анализ на сънищата, грешките на езика и печатните грешки, различните размишления на пациента. Пациентът успява да разкрие причините за състоянието си, заложени в детството.