Според това, което се случва с миелина, се различават няколко вида на заболяването множествена склероза. Тук ще разгледаме основните симптоми и как помага МС обществото, а също и проф. Иван Миланов. Кои известни пациенти знаем.
СПОРЕД ТОВА, КОЕТО СЕ СЛУЧВА С МИЕЛИНА, СЕ РАЗГРАНИЧАТ НЯКОЛКО ВИДА НА ЗАБОЛЯВАНЕТО:
- Доброкачествена МС – миелиновата обвивка се разрушава, но след това успява да се възстанови. Първата част наричаме пристъп, втората – ремисия. Тъй като защитният слой се възстановява, времето на ремисията става все по-дълго, симптомите изчезват и пациентът фактически се излекува.
- Ремитентна МС – периодите на разрушаване и възстановяване се редуват, което позволява частично възвръщане на функционалността на поразените органи.
- Първична прогресираща МС – прогресиращо разрушаване, което протича постепенно и без ярки пристъпи, но води до необратими промени.
- Вторична прогресираща МС – комбинирано проявление: първо тече на пристъпи и ремисии, а после преминава в прогресираща.
- Прогресиращо-ремитентна МС – прогресиращо разрушаване, изпъстрено с пристъпи.
Според това коя част от нервната система е по-засегната, болестта може да е в церебрална форма (главен мозък) и гръбначна (гръбначен мозък), или и двете заедно.
Съдържание:
За проявленията на болестта и симптомите подробно
Нарушения в зрението
При здравия човек очите се движат симетрично, като зрителните оси и на двете се фокусират в една точка – върху предмета, който се наблюдава, и в главния мозък се оформя едно изображение. При нарушения в движението на очите, тези зрителни оси се отклоняват. Всяко око се движи от шест мускула, които се активират от три двойки нерви.

Движението на очите се осъществява от шест мускула
Сигналите, които се провеждат по тях, водят до съкращаването на дадени мускули и разпускането на други. Ако увреждането е в ствола на главния мозък, откъдето тръгват въпросните двойки нерви, то се разстройва и управлението на очите. Ако е засегнат шестият нерв, следствието е парализа на страничните мускули – най-разпространеното поражение при множествена склероза. Тогава при гледане встрани възникват двойни образи.
При поразяване на трети и четвърти нерв – което се среща много по-рядко, се получава вертикална диплопия — изображението в едното око се намира по-високо или по-ниско, отколкото изображението в другото. Отличителната особеност при множествена склероза е, че при закриване на едното око двойният образ изчезва.
Тремор (трептене) на лявото или дясното око
Разпространен симптом на множествената склероза. Още през 19 век френският невропатолог Шарко го причислява към знаменитата триада – трите основни симптома на МС: нистагъм (спонтанни, неконтролируеми движения на очите), тремор и скандирана реч. По различни данни, проявата на този симптом се отбелязва при 75% от болните.
Треморът е непроизволни, бързи, ритмични мускулни съкращения. При очите се проявява като непроизволни колебания на очната ябълка, обикновено по посока на зрителната ос. Те в значителна степен се отразяват върху зрителните възприятия, тъй като водят до постоянна промяна на осветеността на фоторецепторите, които се намират на границите на различно осветени места в ретината. Стабилизацията на изображението през няколко секунди води дотам, че то престава да се възприема от зрителните центрове в мозъка.
Мускулни крампи, изтръпване и парализа
Множествената склероза се проявява и в нарушения в управлението на мускулите. Обикновено мускулният тонус се повишава, но силата на мускула намалява. Последствията са няколко вида. Неволевата, неочаквана и доста продължителна контракция на мускула (мускулна крампа), която често се нарича схващане, е доста болезнена. В момента то блокира използването на мускула – примерно на крака или ръката.
Друга проява са мускулните спазми, които водят и до инвалидизация. Обичайно се появяват на крайниците и пречат на адекватното им управление. Възможно е увреждането да прерасне в парализа. Обикновено първо се засягат краката, като при всяка следваща криза проявите са все по-силни и отчетливи, а по-нататък обхващат и ръцете.
Невралгия на троичния нерв (тригеминална)
Тригеминалният нерв е двойка нерви, която тръгва от главния мозък и се разклонява в три посоки, обхващайки цялото лице: горната, средната и долната му част. Болката при невралгия е остра и сякаш като стрела се разпространява по дължината на нерва. Изключително затормозяващо усещане, което много влошава живота на болния от множествена склероза. Болката възниква спонтанно, като се предизвиква от най-невинни движения – дъвчене, преглъщане, докосване по лицето.
Нарушения в стомашно-чревния тракт
В червата на човека е разположена мрежа от десетки милиони нервни клетки. Те са нужни, за да се управлява чревната активност, и естествено са свързани и контролирани от мозъка. Комуникацията между мозъка и червата е двупосочна – приемане и изпращане на сигнали. В храносмилането и изхвърлянето на остатъците участват много компоненти, включително гладките мускули на червата, рефлексите на централната нервна система, инервацията на дебелото черво, управлението на сфинктера.
Хроничният запек е най-разпространеният проблем, който се дължи на демиелизацията на части от костния мозък, към което допринасят отслабването на мускулите и ограничената физическа активност. Други симптоми са намален апетит, умора и отпадане на силите, които са следствие от отлагането на отрови в организма, който не е успял да се изчисти, както трябва. Нарушенията и техните последствия са така комплексни, че трудно се разграничават.
Но основните сред тях са забавяне на движението на хранопровода, на освобождаването на стомаха, на перисталтиката на червата, на изпразването на дебелото черво, на аналния сфинктер и много други. Както виждате, става въпрос за нарушена функция на целия процес на обработване на храната – от нейното попадане в устата до извеждане на отпадъците през аналния отвор.
Лезии в мозъка
Лезиите – това са увредени части от мозъка, възпалителни поражения, в резултат от нарушаване на миелиновата обвивка. Възникват в три звена – централната нервна система, в гръбначния мозък и в мозъчния ствол. Установяват се с ядрено-магнитен резонанс, с който се изследва главният мозък. Доказването на множествена склероза не е лесно и недвусмислено. Гледа се лезиите да се намират в ясно дефинирани зони, сред които задължително е шийната част на гръбначния мозък. Като допълнение пораженията са с определен минимален брой.
Освен регистрирането на изменения, налице са и симптоми като раздразнителност, забравяне, бавно и трудно съобразяване. Болният не може да си намери ключовете от колата или иска да му се повтори едно нещо няколко пъти, за да го разбере. Обострянето на множествената склероза влияе върху ума в много отношения. То поразява способността за концентрация, разстройва обикновени процеси като водене на разговор и обработването на информация. Загуба на ясното мислене е предупреждение, че се задава нов пристъп на обостряне на болестта.
Главоболие при навеждане
Усещането за виене на свят и неустойчивост в изправено положение е симптом както за множествена склероза като цяло, така и за влизане в стадий на обостряне на заболяването. Виенето на свят се провокира от онази зона на мозъка, която контролира пазенето на равновесие. Тези усещания може да се ограничат чрез лекарства срещу морска болест, но средството е краткосрочно.
Понякога страдащите от множествена склероза се движат като пияни, а може да имат проблеми и с координацията на ръцете. В допълнение идва болката в главата, която се засилва при навеждане. Като цяло болният трудно овладява тялото си и остава притиснат от най-разнообразните неприятни усещания и проблеми – мускулна слабост, загуба на равновесие, главоболие, несъгласувани движения, неустойчивост в изправено положение: всичко това в комплекс е причина да се предпочете леглото или сигурното седнало положение, както отказът от всякаква дейност (текстът продължава и след картинката!).
Мравучкане по тялото
Усещането за пълзене на мравки по тялото е освен неприятно и дразнещо, но и един от знаците на множествената склероза. Терминът е парестезия и означава разнообразни прояви като боцкане и изтръпване, които се асоциират с лазене на мравка. В обикновения случай това усещане отшумява бързо, но при множествена склероза е доста устойчив симптом, който за дълго безпокои пациента.
Други симптоми
Слабост. Повреждането на защитното покритие на нервните влакна нарушава предаването на мозъчните сигнали и тялото вече не функционира, както по-рано. Понякога липсва сила за извършването на най-прости действия като натискане на брава и отваряне на врата, отваряне на бутилка, дори задържане на чашката с кафе. Внезапната или постепенно нарастваща, но не отминаваща слабост, често съпътства множествената склероза.
Загуба на нормална чувствителност. Много разпространен признак. Пациентът губи чувствителността си в такава степен, че му е трудно да използва ръцете си и други части от тялото дори в най-нормалните ежедневни дейности. Например не е в състояние да пише, не усеща какъв предмет се намира между пръстите му.
МС общество: Как помага?
Това е независима, доброволна организация – фондация, която е насочена към болните от множествена склероза в страната. Целта е да се подобрява жизнената среда и социалната адаптация на пациентите, които са предимно млади хора под 40-годишна възраст. Заболяването се счита за социално значимо, тъй като влияе върху всеки сегмент от ежедневието на страдащия.
По официални данни, у нас има около 4 хиляди болни от множествена склероза, но МС общество не приема тази цифра и смята, че държавата не е наясно за обхвата на заболяването. Предположението е, че засегнатите са двойно повече. Но за да се докаже това, организацията разработва проект за създаването на актуална и вярна статистика. Това е важно заради планирането на средства за лечение на болните, както и в опит да бъдат обхванати повече пострадали, за да им се помага с информация и общностно съдействие.
Друга важна дейност на МС общество е, че разпространява сред членовете си най-новите тенденции в лечението, нормативните промени, които се отразяват върху живота на болните, поддържа връзки с центровете за лечение.
Създаден е Информационен център в столицата, където се предлагат консултации и всякаква необходима информация относно лечението. Най-важната част от дейността са групите за взаимопомощ.
Известни пациенти с МС

Ози Озбърн със сина си Джак
Асоциацията на хората с множествена склероза е издирила няколко известни в световен мащаб личности, страдащи от това заболяване, за да покаже, че първо, с болестта се живее добре и върховите постижения са възможни, и второ, за морална подкрепа. На сайта на организацията намираме името на сина на прочутия музикант Ози Озбърн – Джак, който е диагностициран още на 23 години.
Момчето загубва 60% от зрението си, но това не му пречи да се изявява като актьор и филмов продуцент. Известната виолончелистка Жаклин дю Пре прекарва много години на инвалидна количка, но това не й пречи да свири със страст и преданост. Тя обаче не успява да се спаси от депресивните състояния и разочарованията, от които толкова често страдат болните от множествена склероза.
Преодолява ги, продължава да преподава и да събира средства за борба с МС. За съжаление умира една на 42 години. Сред известните пациенти с МС е и Клайв Бър – барабанист на „Айрън Мейдън“, който умира на 56-годишна възраст. Интересен е и случаят на журналистът Ричард Коен, който води битки с болестта в продължение на 30 години. Описал е опита и преживяванията си в книга под името „Отвъд обозримото“.
Как помага проф. Иван Миланов?

Проф. Иван Миланов
Има няколко имена на лекари, които са известни на болните от множествена склероза у нас. Списъкът не е дълъг, защото в малката ни страна и специалистите се броят на пръсти. Както е естествено при трудни болести, отзивите за почти всички са от осанна до разпни го.
Сред интересните личности е академик Иван Миланов, директор на болница „Свети Наум“. Той е разкрил в страната няколко кабинета за диагностика и терапия на множествена склероза и главоболие, в които под негово ръководство работят профилирани лекари. Името му често излиза при запитвания за „добър невролог“, но също така се намират публикации и от недоволни пациенти.
Наследственост и множествена склероза
Предава ли се по наследство множествената склероза? Това е тема, по която още се водят спорове. Според статистиката, ако единият родител е болен от МС, то рискът за детето се оценява на стойност от 3 до 5 %. Показателят е твърде нисък в сравнение с наследствените заболявания.