Какво представлява рефлуксната болест и защо може да бъде опасна, обяснява гастроентерологът д-р Стефан Николов.
Страдащите казват: имам стомашни киселини. В медицинските среди наричат това гастро-езофагиална рефлуксна болест (ГЕРБ). „Гастро“ от гръцки означава стомах, „езофаг“ -хранопровод, а „рефлукс“ -връщане на течност в обратната посока. Много изследвания показват, че тази болест е подценявана и от лекари, и от пациенти. А тя влошава качеството на живот и може да доведе до сериозни усложнения, казва гастроентерологът д-р Стефан Николов от Клиниката по пропедевтика на вътрешните болести към университетската болница „Александровска“.
Съдържание:
Симптомите на ГЕРБ
са няколко. Най-честото оплакване е парещата болка зад гръдната кост. Българските гастроентеролози се стремят да наложат за това усещане термина heartburn. Важен симптом са регургитациите – връщането на несмляна храна от стомаха в устата (откъдето идва названието на болестта), неспокойният сън и хроничната кашлица.
Проведеното мащабно проучване в края на 2005 г. в Германия, Франция, Великобритания и САЩ доведе до много важни изводи. Един от тях окачествява част от пациентите като небрежни към своето здраве. Те имат оплаквания, но не предприемат нищо – нито отиват на консултация при специалист, нито по някакъв начин търсят облекчение за страданието си. Това самоизтезание продължава средно две години.
Да си представим един човек с ГЕРБ: сънят му е нарушен. Работоспособността е намаляла. Започват драстични опити с диети – с надеждата, че това ще върне предишната здравословна хармония. Изпробва се и самолечение, като правило – с неточния медикамент, което естествено не е в състояние да промени нещата. Често се избира най-слабо действащото лекарство. Проведеното проучване дава представа и колко дълго един болен от ГЕРБ може да не потърси лекарска помощ: цели 8 години.
Страдащият от рефлуксна болест най-често живее с усещането за някакво безобидно нарушение. Но не е така. Ако не се овладеят изцяло симптомите, появяват се усложнения, като например стеснения на хранопровода, а при най-тежките случи – дори рак. За да не се влошава качеството на живот и за да се избегнат усложненията, трябва да се започне лечение.
Медикаментите трябва да се най -съвременни и да се прилагат системно. Ефикасен, модерен и предпочитан за лечението на ГЕРБ е „Nexium“ на „Астра Зенека“. Учените, открили технологията, на чиято база се синтезира и това мощно лекарство, получиха Нобелова награда по химия през 2001 година. Терапията с него позволява само за 28 дни да се възстанови увреденият епител на хранопровода и да се овладеят неприятните симптоми на рефлуксната болест.
Модерната терапия се налага все повече. Въпросът е страдащите от това заболяване да не го възприемат като безобиден спътник и да търпят неприятното му присъствие. Лечението е гаранция, че няма да се появят усложнения – по-леки или по-тежки.
Перфорирана язва
Повърнатото съдържание може да съдържа кръв във вид на кафени зърна. Възможно е да има кръв в изпражненията, които ще бъдат катранено черни.
Пациентите диагностицирани с язва са поставени под риск от перфориране, ако язвата не се лекува правилно, не се спазва препоръчаната от лекаря диета и не се спазва предписаното лечение. Например, ако страдате от язва и продължавате да пиете често аспирин, увеличавате опасността от влошаване на съществуващата вече киселинна среда в стомаха ви. Това може да доведе до по-голямо производство на киселини и съответно до по-интензивно разяждане на стомашната обвивка.

Д-р Стефан Николов е гастроентеролог в Клиниката по пропедевтика на вътрешните болести към университетската болница “ Александровска „.
Тъй като перфорацията представлява отвор в стомашната стена, стомашните сокове и материали изтичат в перитонеума (ципата, която покрива коремната кухина). Стомашното съдържание може да включва жлъчка, несмляна храна и бактерии. Това може да доведе до състояние, наречено перитонит, възпаление на перитонеума.
Язва – симптоми. Кои са симптомите на язвата
Основните симптоми на язвата на стомаха са:
- Лошо храносмилане;
- Пареща болка в средната част на корема;
- Гадене;
- Загуба на апетит;
- Отслабване;
- Повтарящи се епизоди на стомашно-чревно кървене.
Около 30 % от страдащите от язва съобщават, че се будят посред нощ от болка. При много пациенти периоди с хронична язвена болка се редуват с продължителен период без никакви симптоми на болестта, които траят седмици или даже месеци. Болката може да се овладее с антиациди, както и може да се влоши няколко часа след или преди хранене.
Ако язвата е кървяща, пациентът може да повръща яркочервена кръв или храносмелена кръв, която изглежда като кафеви зърна от кафе и има катранено черни изпражнения.
Как да разберем дали имаме язва?
Най-напред отидете на лекар. Той ще ви прегледа. Ако лекарят предполага язва ще ви направи ендоскопия и други визуални изследвания, за да установи наличието или отсъствието на язва на стомаха. Ендоскопията се счита за най-сигурния начин за диагностициране на гастрит и язва и за вземане на проба от стомашна тъкан за биопсия. Ендоскопът представлява инструмент във формата на тънка тръбичка, който позволява на лекаря да наблюдава тъканта на стомашната обвивка и дванадесетопръстника.
Лекарят може и да ви изследва за бактерията Хеликобактер пилори, защото тя е причина за язва при голяма част от болните пациенти.